Nenahovárajme  samy sebe ani spoluobčanom

Nenahovárajme si, že sa dá v našich podmienkach vyrábať biomed. Dôvody sú prosté. Vychádzajme z poznatku, že včela vyhľadá zdroj potravy v pomerne veľkej vzdialenosti od svojho úlu. Uvádza sa, že jej akčný rádius je asi 5 km. To je teória. Z praxe vieme, že to môže byť i vzdialenosť dvojnásobná. Prostou matematikou dôjdeme k tomu, že toto územie je tisíce hektárov.

Toto územie je kontaminované množstvom znečisťujúcich látok, nielen z našej "hospodárskej" činnosti, ale i zo vzdialenejších oblastí našej planéty. Sú to splodiny z vojnových konfliktov, horiacich naftových polí, havárii jadrových elektrární a produkcie výparov tepelných elektrární, výrobných podnikov, dopravných prostriedkov a iných znečistijúcich zdrojov.

Chce niekdo tvrdiť, že jeho včelstvá zbierajú suroviny na výrobu medu len v oblasti, ktorá je bez tohto vplyvu? Že med z jeho produkcie je ten najlepší? Vo svojej praxi som sa stretol s včelárom, ktorý sa výrobou biomedu zaoberá. Jeho metóda je prostá. Med, ktorý včely vložia do panenských plástov, vytáča oddelene, a potom ako "biomed" výhodne ekonomicky zhodnocuje.

Naše včely sú vystavené tlaku pesticídov. Predovšetkým narastajúce množstvo týchto látok vo vosku je hrozbou pre ďalšie generácie včiel. Len vďaka tomu, že včela dokáže veľkú časť týchto toxických látok prijímaných potravou odfiltrovať  a z tela odfiltrovať a vylúčiť, vďačí za to, že prežíva a že med, ktorý produkuje, si zachováva svoje dobré účinky na ľudský organizmus.

Som presvedčený o tom, že včelár, ktorý nebude pre upevňovaní medzistien  používať drôtik alebo umelohmotné medzerníky, lepší med nevarobí. Podstatné sú podmienky prostredia, v ktorých včelárime a tie sú všade takmer rovnaké.

Sám včelárim v bezprostrednej blízkosti vojenského priestoru Hradište v Doupovských horách. Z hľadiska ekologického je toto územie o ploche 33 160 ha výnimočne zachovalé s výskytom početných prameňov a druhovým bohatstvom flóry. Vojenský priestor bol zasiahnutý v minimálnej miere negatívnymi vplyvmi civilizácie. Po dobu 60 rokov tu nie je prevádzkovaná žiadna hospodárska činnosť. Negatívne vplyvy výcvikov vojsk sú obmedzené len na malé dopadové plochy, ktoré rýchlo zregenerujú. Vojenský režim tomuto územiu naopak prospel, lebo udržal prírodu mimoriadne zachovalú. Dnes patrí medzi jedenásť najcennejších území strednej Európy. V súčasnej dobe je jedným z mála uzemí, ktoré majú zachovalý pôvodný ráz krajiny. Napriek tejto skutočnosti by som si nedovolil tvrdiť, že by som mohol produkovať med i za dodržania ďalších podmienok v bio kvalite. Nemám problém svoj med predať, každý z mojich zákazníkov sa môže zoznámiť s tým, ako včely žijú a med vyrábajú. Záujem je veliký. Od detí, ktoré mám najradšej pre ich úprímný záujem, až po seniorov, ktorí niekedy po prvýkrát v živote poznajú im dosiaľ utajený život včiel.

Nebuďme ľahostajní. Chráňme zdravé životné prostredie pre nás i naše včely. Len to je cesta, ktorá vedie k získavaniu kvalitného medu.

Vladislav Synek, časopis Včelarství 4/2014, roč. 67 (148)

 

 

Pridať komentár

Zvýraznené položky sú povinné.

Prehľad komentárov

  1. áno (monika, 6.5.2014 13:08:20) Odpovedať

    wwwwww

  2. Acid-base nodes; scars companionship, ticarcillin antidysrhythmi (azcagexizek, 6.4.2019 21:45:35) Odpovedať

    http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500 Mg <a href="http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/">Amoxicillin 500mg Capsules</a> zuq.tpjs.vcelarstvozajicek.sk.npt.am http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

  3. Constipation fibroids, rebuild cervicitis larvae alkaptonuria; a (ovevokida, 19.6.2019 10:44:57) Odpovedať

    http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxil <a href="http://mewkid.net/buy-amoxicillin/">Amoxicillin Online</a> ctx.btie.vcelarstvozajicek.sk.vsp.ik http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

Včelia farma Zajíček